Чилийците гласуват днес на втори тур на президентски избори, определяни като едни от найполяризиращите от десетилетия, предаде Ройтерс.
Още: Ричард Гиър: "Тръмп е като разглезено детенце, което обича да чупи и руши"
Още: Тръмп краде от Путин Деня на победата
Двамата кандидати имат съвсем различни виждания за бъдещето на страната, като се започне от пенсиите и приватизацията, и се стигне до човешките права. От една страна е 35-годишният Габриел Борич, бивш лидер на студентски протести, който обещава социална промяна иводи в допитванията. Срещу него е крайният консерватор Хосе Антонио Каст, 55-годишен юрист, спечелил подкрепа с твърдия си курс към "ред и стабилност".
В отворено писмо, публикувано вчера във вестник "меркурио", Каст написа, че на тези избори един срещу друг са изправени два модела за развитие на страната, изтъквайки плановете на Борич за "пълна трансформация" и собствените си обещания за "промяна с ред и стабилност".
И двамата кандидати са извън центристкия мейстрийм, който до голяма степен определяше управлението на страната, откакто през 1990 г. тя се върна към демокрацията след мрачните години на военната диктатура на генерал Аугусто Пиночет. И двамата кандидати получиха под 30 на сто от гласовете на първия тур от президентските избори, състоял се през ноември, и оттогава се борят да спечелят често пъти скептичните умерени избиратели в южноамериканската страна с население от 19 милиона.
Още: "Няма да свърши скоро": Джей Ди Ванс с прогноза за войната в Украйна
Още: Тръмп официално обяви каква е съдбата на Майк Уолц
Борич обещава изцяло да промени пазарно ориентирания икономически модел, датиращ още от времето на Пиночет. Смята се, че този модел е допринесъл за увеличаване на икономически
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
растеж, но в същото време е задълбочил разделението между богати и бедни. Борич иска подобро и по-достъпно образование и обещава да извърши социалните промени, за които чилийците настояваха по време на протестите от 2019 г.
Каст защитава наследството на Пиночет и атакува Борич заради съюзяването му с Комунистическата партия в рамките на широка лява коалиция.
Социологическите проучвания показват, че Борич увеличава преднината си пред Каст, но въпреки това битката за президентския пост се очаква да е много оспорвана.
Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може
Още: В Чили ще се проведе втори тур на президентските избори